VII Niedziela Zwykła,
23 lutego 2020 r.

Nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata. [Kpł 19,17a]

1. Ofiary złożone na tacę w dniu dzisiejszym, tj. w ostatnią niedzielę miesiąca, zostaną przeznaczone na planowane inwestycje w parafii. Bóg zapłać.

2. W poprzednim roku została podjęta inicjatywa opieki nad grobem kapłańskimi znajdującym się na naszym cmentarzu, sprawował ją Anielin. W obecnym roku troskę o grób kapłański podejmą mieszkańcy Bartodziejów. Dziękuję mieszkańcom Anielina za opiekę i troskę.

3. Jeśli ktoś ma jeszcze w domu palmę z Niedzieli Palmowej, to może ją przynieść na spalenie do Pana Tadeusza. Popiół wykorzystamy w Środę Popielcową.

4. Istnieje możliwość przekazania 1% podatku na naszą parafialną działalność charytatywną. W rozliczeniu podatkowym należy podać numer KRS Caritas Archidiecezji Warszawskiej z dopiskiem: Parafia Św. Wojciecha BM w Lewiczynie. W przekazaniu 1% mogą też uczestniczyć emeryci i renciści. Panie w sklepiku parafialnym służą pomocą i wyjaśnieniem.

5. Każdy, kto chciałby wziąć udział w uroczystości beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego 7 czerwca 2020 r. o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie, może zgłosić się do zakrystii po Mszy Świętej w celu uzyskania bliższych informacji.

6. 26 lutego Środą Popielcową rozpoczynamy Okres Wielkiego Postu, który przygotowuje wiernych do obchodów Paschy, czyli Uroczystości Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Zapraszam na Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 9.00 i 18.00. Okres Wielkiego Postu trwa od Środy Popielcowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, od której rozpoczyna się Triduum Paschalne. W Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Przez cały okres Wielkiego Postu obowiązuje powstrzymanie się od zabaw, a w piątki powstrzymanie się od pokarmów mięsnych (powstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje przez cały rok we wszystkie piątki). Czynami pokutnymi są post, modlitwa, jałmużna, uczynki miłosierdzia.

W czasie Mszy Św. w Środę Popielcową dokonuje się obrzędu posypania głowy popiołem. Popiół jest przygotowywany z gałązek poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej. Kapłan poświęca popiół, a następnie posypuje nim głowy wiernych, mówiąc: "Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii (Mk1,15) albo "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" (por. Rdz 3,19). Akt ten symbolizuje ułomność i przemijalność człowieka, jest znakiem żałoby i pokuty. Zaleca się pielęgnowanie zwyczaju zabierania dla nieobecnych poświęconego popiołu jako znak łączności z całym Kościołem rozpoczynającym okres pokuty.

7. Przez cały Wielki Post odprawiane są w naszej parafii nabożeństwa:
- Piątek o godz. 16.30 nabożeństwo Drogi Krzyżowej,
- Niedziela o godz. 15.15 nabożeństwo "Gorzkie żale". Za udział w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

8. Dziś, po Mszy Św. o godz. 16.00, spotkanie Kręgu biblijnego. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych.

9. Najbliższa niedziela jest I Niedzielą Miesiąca. Po Mszy Świętej o godz. 11.30 będzie wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.

10. Przypominamy, że spowiedź w naszej parafii odbywa się codziennie pół godziny przed Mszą Świętą. Kancelaria parafialna jest czynna po Mszy Świętej wieczornej - od poniedziałku do soboty.