Nie ma drugiego tak popularnego nabożeństwa maryjnego jak Różaniec. I nie istnieje drugie takie nabożeństwo, które byłoby tak miłe Niepokalanemu Sercu Maryi.
Za ojca Różańca świętego uważa się św. Dominika z XII w, któremu objawiła się Matka Najświętsza i zaleciła rozpowszechnianie tej modlitwy na całym świecie. Modlitwa różańcowa kształtowała się w swej formie na przestrzeni wielu stuleci, ale wersję, którą znamy obecnie zatwierdził Papież Św. Pius V w XVI wieku i w tej formie była niezmienna aż 433 lata do 2002r, kiedy to św. Jan Paweł II zaproponował rozszerzenie różańca, wprowadzając tajemnice światła. Obecnie mamy 4 części różańca, Część Radosną, Światła, Bolesną i Chwalebną, każda część składa się z 5 tajemnic.
Skąd nazwa? Różaniec inaczej (wieniec róż) – nazwa wywodzi się ze średniowiecza, kiedy to kwiaty pełniły istotną rolę. Często ofiarowywano je Bogu i ukochanym osobom. Wówczas modlitwy traktowane były jako duchowe kwiaty. I dlatego odmawianie różańca porównywano z dawaniem Matce Bożej róż. Stąd modlitwę tę nazwano wieńcem z róż, czyli różańcem.
A czym jest Żywy różaniec?
- Paulina Jaricot francuska świecka misjonarka , której pragnieniem było, aby poprzez różaniec odnowić wiarę wśród ludzi i aby różaniec uczynić modlitwą wszystkich założyła ruch Żywego Różańca.
- Założone przez nią Stowarzyszenie Żywego Różańca zatwierdził papież Grzegorz XVI ponad 190 lat.
- Reguły Stowarzyszenia są spisane w Statucie i zatwierdzane przez Episkopat danego kraju.
- W Polsce Statut Stowarzyszenia Żywy Różaniec został zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski, a ostatnia aktualizacja została zatwierdzona podczas Zebrania Plenarnego, w październiku 2022 r. i ustanowiona na czas nieokreślony.
- W parafii grupy Żywego Różańca podlegają władzy proboszcza.
- Żywy Różaniec jest wspólnotą osób. Liczba osób w jednej wspólnocie/kole/róży składa się z 20 osób co odpowiada liczbie tajemnic.
- Każdy z członków Żywego Różańca modli się jedną tajemnicą, która jemu przypada w danym miesiącu, modli się w miejscu i czasie przez siebie wybranym.
- Dla podkreślenia wspólnotowego charakteru modlitwy członkowie Żywego Różańca, raz w miesiącu zbierają się na wspólną modlitwę. W pierwszą sobotę miesiąca na wieczornej mszy świętej po której odmawiamy wspólnie różaniec.
W Parafii mamy 3 koła różańcowe. Każde koło wybrało Swojego Patrona:
- Koło Żywego Różańca pod patronatem Św. Faustyny Kowalskiej, której Zelatorką jest Teresa Katana z Anielina,
- Koło Żywego Różańca pod patronatem Św. Rity, której Zelatorką jest Agnieszka Kuchta z Borut,
- Koło Żywego Różańca pod patronatem Św. Moniki, której Zelatorką jest Dorota Karpacka ze Skurowa.
Matka Boża prosi o odmawianie różańca świętego we wszystkich swoich objawieniach. W Fatimie oznajmiła dzieciom, że jest Matką Bożą Różańcową: ta modlitwa jest jej szczególnie miła. To modlitwa, która ma szczególną moc i skuteczność.
Odmawianie różańca jest patrzeniem na świat przez kolejne etapy życia Jezusa, w obecności i z pomocą Maryi. Gdy bierzemy różaniec to tak jakbyśmy chwytali Maryję za rękę, gdy się modlimy dosięgają nas rozproszenia ale to właśnie Maryja swoją obecnością i modlitwą uzupełnia nasze braki i daje Bogu pełnię modlitwy i dlatego różaniec jest tak skuteczny.
„Ci, którzy zawierzą się mi przez różaniec, nie zginą. To, o co prosić będziecie przez mój różaniec, otrzymacie” - to powiedziała Matka Boża w objawieniach do Błogosławionego Alana de la Roche.