Orkiestra

Działalność parafialnej orkiestry dętej jest skromnie udokumentowana. Przekazy ustne potwierdzają, że orkiestra istniała już w połowie XIX w., natomiast w świadomości parafian działalność orkiestry jest dużo wcześniejsza (o czym świadczą kotły muzyczne pochodzące prawdopodobnie z końca XVII w., jak również wpis w inwentarzu parafialnym z 1818 r.: „trąb mosiężnych 2”) i wiąże się z początkiem istnienia sanktuarium.

Na początku lat 40. XX w. orkiestrę reaktywował organista, Hipolit Jung. Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku orkiestra współpracowała z parafialną orkiestra dętą w Belsku Dużym, działając pod batutą Józefa Augustowskiego. Następnie przez kilkadziesiąt lat orkiestrą dowodził parafianin Leszek Niziński. Obecnie kieruje nią Kazimierz Feliksiak.

W 2013 r. dwukrotnie odbyły się warsztaty muzyczne prowadzone przez tubistę, Krzysztofa Żebrowskiego, absolwenta krakowskiej akademii muzycznej.

Orkiestra liczy około dwudziestu członków wykorzystujących instrumenty dęte drewniane (klarnet, saksofon), dęte blaszane (trąbka, alt, tenor, baryton, bas), perkusję i bęben. Próby odbywają się w każdy piątek w godzinach wieczornych w sali Domu Pielgrzyma.

Orkiestra swoją obecnością uświetnia praktycznie każdą uroczystość parafialną, okazjonalnie występuje na ślubach czy pogrzebach. Ponadto orkiestra bierze udział w corocznym koncercie kolęd, jak również od wielu lat występuje solowo w każdy Poniedziałek Wielkanocny.

Na jej repertuar składają się opracowania pieśni kościelnych, marsze wojskowe, marsze żałobne, a także utwory rozrywkowe.